Terapevtska obravnava
Družinska terapija
“Ljubezen se pričenja doma. Ne gre za to, koliko naredimo, ampak,
koliko ljubezni vložimo v to dejanje.”
(Mati Tereza)
Kaj je družinska terapija?
Družinska terapija je kot svetilnik, ki sveti v temni noči nemirnega morja. Ko se valovi nesporazumov razbijajo ob obale naše ljubezni in ko megla zamere zakriva pot, je terapevt tista svetloba, ki kaže pot skozi nevihto.
Družinska terapija je:
- terapevtska obravnava vseh članov družine, namenjena reševanju trenutnih izzivov, izboljšanju komunikacije in krepitvi odnosov,
- namenjena obravnavi težav, ki vplivajo na delovanje celotne družine,
- vsem članom družine pomaga do zavedanja in obvladovanja izzivov, s katerimi se soočajo,
- cilji družinske terapije se prilagodijo specifičnim potrebam in situaciji vsake družine.
Glavni cilji individualne terapije vključujejo:
Razvijanje jasnejše, odprte in spoštljive komunikacije med družinskimi člani, kar vključuje aktivno poslušanje in izražanje občutkov in misli na konstruktiven način.
Naučiti družinske člane učinkovitih tehnik za reševanje konfliktov in zmanjšanje napetosti, vključno z iskanjem kompromisov in reševanjem nesoglasij.
Krepitev čustvenih vezi med družinskimi člani, kar vključuje razvijanje večje empatije, podpore in ljubezni znotraj družine.
Obravnava specifičnih težav, kot so vedenjske težave otrok, težave v zakonu, odvisnosti, duševne bolezni ali druge družinske krize.
Pomoč družini pri soočanju s pomembnimi življenjskimi prehodi, kot so ločitev, selitev, smrt družinskega člana ali druge spremembe.
Prepoznavanje in spreminjanje nezdravih družinskih vzorcev in vlog, ki negativno vplivajo na odnose in delovanje družine.
Pomoč staršem pri razvijanju boljših vzgojnih tehnik, postavljanju meja in vzpostavljanju discipline na pozitiven in podporen način.
Spodbujanje razumevanja in sprejemanja individualnih razlik med družinskimi člani, vključno z različnimi osebnostmi, potrebami in življenjskimi slogi.
Naučiti družinske člane strategij za skupno obvladovanje stresa in reševanje zunanjih izzivov, ki vplivajo na družino.
Pomoč pri obravnavi in podpori družinskim članom, ki se soočajo z duševnimi boleznimi, ter spodbujanje splošnega duševnega zdravja vseh članov.
Spodbujanje dejavnosti in ritualov, ki krepijo družinske vezi in ustvarjajo občutek povezanosti in skupnosti.
Pomagati družinskim članom pri prepoznavanju in spreminjanju nezdravih vedenjskih vzorcev ter razvijanju bolj zdravih in pozitivnih načinov interakcije.
Razvoj strategij za preprečevanje ponovitve preteklih težav in trajno izboljšanje družinske dinamike.
Družinska terapija je tista svetla točka v temi, ki obljublja nov dan, kjer je upanje močnejše od neviht in kjer ljubezen najde pot skozi najtemnejše noči.
Psihoterapevtski center za otroke, mladostnike in družine
Partizanska ulica 27, 2310 Slov. Bistrica
– Maribor
Glavni trg 17 b, 2000 Maribor