Terapevtska obravnava posameznikov z izkušnjo nasilja
Terapevtska obravnava posameznikov z izkušnjo nasilja je namenjena vsem, ki so v različnih obdobjih svojega življenja, doživeli kakršnokoli obliko nasilja.
Travmatični dogodki, med katere uvrščamo nasilje vseh oblik, so tako grozni, da pretresejo predstave o varnosti in zaupanju, obenem pa ob njih posamezniki izgubijo ti. »psihološko nedolžnost«, saj tega, kar so doživeli, niso pričakovali (Rozman 2015, 34). Krivica preživetega nasilja v samem doživljanju žrtve povzroči globoko rano, ki se širi kot podzemni labirint na vse strani, katerega lahko prehodi in iz katerega lahko najde izhod samo žrtev (Erzar 2017, 6) v varnem in zaupnem odnosu.
Pojavnost nasilja nad ženskami
Nasilje nad ženskami je odraz neenakosti med spoloma ter ena izmed najbolj pogostih kršitev človekovih pravic po vsem svetu.
25. november je mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, temu je posvečen vse od leta 1999, ko ga je Organizacija združenih narodov razglasila v spomin na sestre Mirabal, ki so bile v Dominikanski republiki umorjene leta 1960.
V Sloveniji je vsaka druga ženska (56,6 %) od dopolnjenega 15. leta starosti doživela eno od oblik nasilja. Najpogosteje so doživljale psihično nasilje, skoraj četrtina fizično nasilje, temu sledijo premoženjsko nasilje, omejevanje gibanja in spolno nasilje. Povzročitelji nasilja so v 90,8 % moški (Leskošek, Urek, Zaviršek, 2010).
Raziskava Osebna varnost v zasebnem okolju iz leta 2020, kaže, da ženske pogosteje kot moški doživljajo nasilje, ki se ponavlja in ima hujše posledice ter da nasilje nad ženskami večinoma povzročajo njihovi intimni partnerji. Med osebami, ki so v partnerskem odnosu doživele nasilje, je 75,6 % žensk, kar potrjuje dejstvo, da so ženske najpogosteje žrtve nasilja v zasebni sferi oziroma v intimnopartnerskem odnosu (SURS, 2022).
Viri:
- Leskošek, Vesna, Mojca Urek in Darja Zaviršek. 2010. Nacionalna raziskava o nasilju v zasebni sferi in partnerskih odnosih: končno poročilo 1. faze raziskovalnega projekta. Ljubljana: Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti,
- https://nijz.si/mediji/25-november-mednarodni-dan-boja-proti-nasilju-nad-zenskami
- https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10712
V primeru, da doživljate nasilje, poiščite pomoč!
Spodbujamo vas, da v stiski poiščete pomoč, saj samo tako lahko pripomorete k temu, da se bo nasilje ustavilo. Če doma niste varni, poiščite pomoč, niste sami. Izhod iz nasilnega odnosa obstaja!
Na voljo so vam različne oblike pomoči:
- Seznam nekaterih virov pomoči najdete na naslednji povezavi.
Če veste, da nekdo doživlja nasilje, ukrepajte!
Na voljo je tudi anonimna e-prijava nasilja v družini: če ste sami žrtev nasilja v družini ali če veste za tak primer, lahko oddate anonimno prijavo preko naslednje povezave.
Cilji pomoči:
Poglobljeno razumevanje svojih misli, občutkov, vedenja in vzorcev ter prepoznavanje notranjih konfliktov in njihovih izvorov.
Pomoč pri soočanju s specifičnimi težavami: anksioznost, depresija, stres, travma, odvisnosti, odnosi ali druge osebne stiske.
Razvoj boljših strategij za obvladovanje čustev, zmanjšanje negativnih čustvenih stanj in krepitev pozitivnih čustev.
Poglobljeno razumevanje svojih misli, občutkov, vedenja in vzorcev ter prepoznavanje notranjih konfliktov in njihovih izvorov.
Pomoč pri soočanju s specifičnimi težavami, kot so anksioznost, depresija, stres, travma, odvisnosti, odnosi ali druge osebne stiske.
“Ni vaša krivda, da ste preživeli nasilje, a vaša moč je, da se postavite nazaj na noge. Nasilje vas ne opredeljuje – vaš pogum in vaša odločnost vas definirata.”
Psihoterapevtski center za otroke, mladostnike in družine
Partizanska ulica 27, 2310 Slov. Bistrica
– Maribor
Glavni trg 17 b, 2000 Maribor